
- Dette blir helt rått, vi gleder oss som små barn gleder seg til jul.
Det sier administrerende direktør ved Vitensenteret Innlandet, Elisabeth Erlimo, det er de som er arrangør av First Lego League. Dette er verdens største kunnskaps- og teknologikonkurranse for barn og ungdom i alderen 6-16 år.
SOLIDE PARTNERE
Med seg har de flere store og solide navn, som NTNU, Universitetet i Innlandet, Innlandet E-sport, Ikom på Lillehammer. Equinor og Tekna – for å nevne noen. For dette er ikke bare en konkurranse i teknologi, det handler også om innovasjon og kunnskap.
Årets oppdrag har fått navnet UNEARTHED, og temaet er Arkeologi. De skal først løse et problem som arkeologer står ovenfor i dag, deretter bygge og programmere en robot som igjen skal konkurrere på en robotbane med å løse problemene. Den roboten som løser flest oppgaver får flest poeng – og går videre til finalen, sier hun.
De to beste lagene går videre til den skandinaviske finalen i Stavanger i desember.
Dette er en konkurranse som lar barn forske på faktiske problemstillinger, samtidig som de utvikler innovative ferdigheter. For oss er dette et viktig samfunnsoppdrag som vi er stolte av å være pedagogisk oppdragsgiver for, sier hun.
ÅPNER NYE DØRER
Tidligere har First Lego League vært arrangert i Fjellhallen på Gjøvik, i år blir det på Håkons Hall på Lillehammer.
Dette kan åpne nye dører for publikumsinteressen, tror Erlimo, da selve konkurransedagen er en familiedag og en søndag alle kan få ta del i.
Det er bortimot 3000 barn og unge som deltar, men det er gratis inngang og masse aktiviteter gjennom hele dagen, så her er det bare å møte opp, sier hun.
VERDIER OG HOLDNINGER
Hensikten med First Lego League er å øke interessen for realfag og teknologi - og å stimulere dagens unge til å bli morgendagens problemløsere, ingeniører og forskere.
Noe av det viktigste er å etablere gode verdier og holdninger hos de unge som deltar.
- Dette er et fantastisk eksempel på et tverrfaglige og godt undervisningsopplegg. Vi kaller det en unik og tidsaktuell gavepakke fra lærer til elev, eller voksenleder til fritidslag, sier hun.
Søndag 9. november braker det altså løs på Lillehammer i Håkons Hall, fra klokken 08-16.00.
